Insygnia
HERB GMINY ADAMÓW
Adamów jako miasto rządzące się według prawa magdeburskiego, posiadało samorząd miejski (burmistrz, rada i ława miejska) oraz kancelarię miejską. Najstarszy dokument poświadczający posiadanie przez Adamów własnej pieczęci z herbem miasta pochodzi z 1565 r. Na pieczęci w renesansowej tarczy widnieje figura niedźwiedzia kroczącego w lewą stronę heraldyczną oraz legenda napieczętna SIGILLVM CIVITATIS IADAROMI(NENSIS). Herb ten powstał w wyniku uszczerbienia rodowego herbu założycieli miasta – Rusieckich herbu Rawa, tj. poprzez odjęcie siedzącej na niedźwiedziu królewny (panny). Pieczęć Adamowa jest ciekawym przykładem dawnego obyczaju heraldycznego związanego z zasadami tworzenia herbów miejskich, odwołujących się do tzw. uszczerbienia herbu rodowego. O odwróceniu kierunku ułożenia godła na pieczęci zadecydował najpewniej błąd niewyrobionego rytownika, o czym świadczy ogólnie słaby jej poziom artystyczny. Poza tym, odjęcie części godła z Rawicza było wystarczającym „uszczerbieniem” herbu i nie wymagało dalszych modyfikacji poprzez odwrotne ułożenie godła.
Herb z godłem zwróconym w lewą stronę heraldyczną zamieszczono natomiast w albumie herbów miejskich publikacji Miasta polskie w Tysiącleciu (Wrocław 1965 t.1, tabl. XLIX). Herb ten wpłynął na sposób przedstawiania herbu Gminy Adamów po 1990 r. (tak np. strony internetowe), niekiedy w zmienionej kolorystyce, np. z Niedźwiedziem brązowym.
Zgodnie z przyjętą w Polsce praktyką, gminy ze stolicami posiadającymi historyczne herby, dziedziczą historyczne herby miejskie. Komisja Heraldyczna uchwałą z dnia 14 grudnia 2012 r. pozytywnie zaopiniowała projekty herbu, flagi, pieczęci, sztandaru oraz łańcuchów Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy Adamów jako zgodne z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną.
Rada Gminy Adamów Uchwałą nr XXII/143/13 z dnia 4 marca 2013 r. ustanowiła Herb Gminy Adamów przedstawiający w polu złotym niedźwiedzia czarnego kroczącego (zwróconego w prawą stronę heraldyczną, lewą dla patrzącego).
FLAGA GMINY ADAMÓW
Przedstawia płat o proporcjach boków jak 5:8, składającą się z trzech pasów poziomych, których barwy wywodzą się od barw herbu gminy uzupełnionych barwą czerwoną nawiązującą do herbu Rawicz, od którego wywodzi się herb Adamowa. Pas górny czerwony i dolny czarny o szerokości 1/8 każdy oraz środkowy żółty z godłem herbu gminy przedstawiającym niedźwiedzia czarnego kroczącego, bez tarczy.
SZTANDAR GMINY ADAMÓW
Sztandar Gminy Adamów składa się z dwóch płatów. Płat prawy (na prawo od drzewca) przedstawia herb Gminy i wizerunek Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września z Woli Gułowskiej, z napisem majuskulnym złotym GMINA ADAMÓW pośrodku w dwóch wierszach, umieszczony w polu prostokątnym obwiedzionym laurowym, złotym motywem zdobniczym, od pola obwiedzionego motywem laurowym promieniście ułożony jest motyw zdobniczy, przedstawiający gałązki sosnowe, zielone z takimiż szyszkami. Płat lewy (na lewo od drzewca) czerwony zawiera pośrodku wizerunek Orła Białego - godło Rzeczypospolitej Polskiej, bez tarczy. Głowica sztandaru, w kolorze srebrzystym przedstawia niedźwiedzia siedzącego na tylnych łapach trzymającego kwiat róży przed sobą.
