HISTORIA SGO "POLESIE". PRZEWODNIK PO OSTATNIEJ BITWIE KAMPANII POLSKIEJ 1939 R.
Towarzystwo Przyjaciół Woli Gułowskiej wspólnie z Domem Kultury - Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej i działającym w jego strukturach Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków wydało publikację nawiązującą do ostatniej bitwy kampanii 1939 r. Realizowana ona była w ramach zadania: „Takiej historii nie ma nikt - mieszkańcy gminy Adamów odkrywają swoją historię” współfinansowanego przez program Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
PRZEWODNIK PO OSTATNIEJ BITWIE KAMPANII POLSKIEJ 1939 R. ...PDF
GRA MIEJSKA
24 kwietnia w Woli Gułowskiej została przeprowadzona gra miejska „Wola Gułowska – odkrywamy tajemnice historii”. Głównym jej bohaterem był gen. Kleeberg i jego żołnierze z Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Gra została zorganizowana w ramach programu Młody Obywatel, który prowadzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK. W trakcie zabawy uczestnicy nie tylko przybliżyli sobie postać samego generała i jego towarzyszy, poznali także zabytki i miejsca ważne dla tutejszych mieszkańców, z których słynie Wola Gułowska. Po oficjalnym powitaniu, przypomnieniu zasad i wypełnieniu kart uczestników gracze ruszyli w drogę. Zadania zostały ukryte w Domu Kultury –Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, przy armacie, w Sanktuarium Żołnierzy Kampanii Wrześniowej oraz przy cudownym źródełku. Po zrealizowaniu zadań wszyscy uczestnicy zabawy zgromadzili się w głównym korytarzu Domu Kultury. Tu oddali swoje wypełnione karty z odpowiedziami i oczekiwali na wyniki. Po przyznaniu punktów za prawidłowo rozwiązane zadania oraz uzyskany czas nastąpiło uroczyste odczytanie wyników. I m-ce zajęła drużyna w skład której weszli: Jazurek Emilia, Omelańczuk Sylwia i Paweł Kalicki; II m-ce: Ewelina Araźna, Klaudia Polak, Antonina Kozłowska; III m-ce: Jakub Szczepaniak, Arkadiusz Szczęsny, Damian Ozygała. Dyplomy i nagrody wręczyli Wójt Gminy Adamów Sławomir Skwarek; Dyrektor Domu Kultury –Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej Karol Ponikowski, p. Iwona Adamska i p. Anna Polak. Organizatorami gry była Młodzieżowa Rada Gminy i Gminna Biblioteka Publiczna. Partnerem natomiast Dom Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków. Dziękujemy bardzo wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do organizacji tego przedsięwzięcia oraz jego prawidłowego przebiegu przebiegu.
.jpg)
.JPG)
TURNIEJ OLDBOY
ANIMATORZY ORLIKA
Gmina Adamów od 2010 roku bierze udział w programie „ANIMATOR MOJE BOISKO-ORLIK 2012”. Celem projektu jest propagowanie aktywnego wypoczynku dzieci, młodzieży, osób starszych na nowoczesnych obiektach sportowych pod okiem animatora, jak również organizacja różnego rodzaju zawodów i turniejów sportowych. W 2015 roku nasza gmina kolejny raz bierze udział w tym programie, a animatorami są Patryk Nowicki i Rafał Alikowski. Zajęcia cyklicznie odbywające się na Orliku:
- zajęcia z piłki nożnej dla chłopców klas I-III szkoły podstawowej,
- zajęcia z piłki nożnej dla chłopców klas IV-VI szkoły podstawowej,
- zajęcia z piłki nożnej dla chłopców klas I-III gimnazjum,
- zajęcia z piłki nożnej dla dziewcząt ze szkoły podstawowej i gimnazjum,
- zajęcia z piłki nożnej dla grupy seniorów (oldboy),
- zajęcia z piłki siatkowej dla młodzieży szkolnej i pozaszkolnej,
- zajęcia z lekkoatletyki grupa dziewcząt z gimnazjum,
- zajęcia na siłowni dla dorosłych mężczyzn,
- zajęcia z tenisa ziemnego dla dziewcząt ze szkoły podstawowej i gimnazjum,
- zajęcia z tenisa ziemnego dla dorosłych mężczyzn.
.jpg)
SIATKARZE AMATORZY
Historia drużyny zaczęła się jeszcze podczas nauki w Zespole Szkół w Adamowie. Po ukończeniu liceum wielokrotnie przy spotkaniach towarzyskich poruszana była sprawa dalszego wspólnego grania. Temat ostatecznie „dojrzał” cztery lata temu i drużyna została zgłoszona do rozgrywek Powiatowej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej.
Obecnie w tej lidze grają zespoły: Dragon Wojcieszków, GKS Gołąbki, Gmina Adamów, Kangur Okrzeja II, UKS Radoryż Smolany i ZM „ŁMEAT ŁUKÓW”.
Drużyna trenuje i rozgrywa swoje mecze w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Adamowie dzięki zaangażowaniu, pasji i poświęceniu szerokiego grona osób. W roku bieżącym Gmina Adamów zakupiła dla drużyny nowe stroje.
W planach jest założenie stowarzyszenia zajmującego się nauką i propagowaniem gry w siatkówkę.